Liofilizacija – lediniai krisleliai konditerijos pasaulyje

Kategorija: Blogas


Nuo seniausių laikų žmonės ieškojo būdų kaip konservuoti įvairius maisto produktus, kad šie nesugestų, išlaikytų kuo daugiau maistingųjų medžiagų ir turėtų kuo ilgesnį galiojimo laiką. Vaisiai, uogos dažnai džiovinti saulėje, vėliau – specialiose džiovyklėse. Džiovinimo metu gėrybės netenka daug vitamino C, praranda savo formą. Nenuostabu, jog sparčiai vystantis technologijoms ieškota pažangesnių, mažiau trūkumų turinčių būdų maistui džiovinti. Vienas jų neretai vadinamas geriausiu ar net ateities populiariausiu džiovinimo metodu. Tai – džiovinimas šalčiu, tik… Kas tai ir kaip tai valgoma?

Kas yra liofilizacija?

Liofilizacija – tai produkto džiovinimas šalčiu. rožės pabandymuiLiofilizuojant sušalęs vanduo iš produktų pašalinamas jį išgarinant žemoje temperatūroje. Liofilizuojant iš produktų pašalinama iki 97 % vandens. Džiovinti šalčiu galima beveik viską – daržoves, vaisius, uogas, grybus, mėsą, sūrį, varškę ar net pieną ir valgomuosius ledus.

Atsiradimas: kur ir kodėl?

Liofilizacijos procesas nebuvo sukurtas siekiant modernizuoti maisto pramonę ar išskirtinai patobulinti maisto produktų džiovinimą. Šis metodas pirmiausia taikytas medicinoje. Liofilizavimas naudojamas norint užkonservuoti biologinės kilmės produktus – kraujo plazmą, audinių dalis, kurias vėliau galima sėkmingai panaudoti net po ilgo laiko. Antrojo pasaulinio karo metais kraujo plazma iš Jungtinių Amerikos Valstijų buvo siunčiama sužeistiesiems į Europą. Dėl pastovaus šaldymo bei transporto stokos dalis kraujo plazmos nukentėjusiuosius neretai pasiekdavo nebetinkama naudojimui. Džiovinimas šaldant sukurtas kaip technika, įgalinusi išlaikyti nekintančią plazmą be didesnių sąlygų, transportavimo sunkumų. Ypatingo dėmesio sulaukusioje parodoje „The Human Body Exhibition“ įvairūs žmonių organų bei kūno dalių eksponatai buvo taip pat paruošti naudojant liofilizavimo metodą. RugiagėlėsP A BApdoroti maisto produktus liofilizacijos būdu pradėta orientuojantis į skrydžius į kosmosą. Kylant labai svarbus krovinio svoris, kuris gabenant liofilizuotus produktus yra dešimt kartų mažesnis nei įprasta. Žinoma, kosmonautams svarbios ir kitos šių produktų savybės, kadangi jie ilgą laiką negenda, o maistinė vertė prilygsta šviežio produkto. Liofilizuoti produktai ypač populiarūs turistų gretose, kadangi jie neapsunkina kuprinių. Šiuo būdu galima apdoroti ne tik pavienius produktus, bet ir jų gaminius. Pvz., bulvių košę užpylus nedideliu kiekiu vandens, ją galima valgyti kaip įprasta. Liofilizuotos uogos, vaisiai, gėlių žeidlapiai plačiai naudojami konditerijoje. Liofilizuotos avietės, braškės, rugiagėlės bei daugelis kitų gėrybių tapo neatskiriamu konditerinių gaminių puošybos elementu.

Liofilizacija – 1000 ir 1 pasirinkimo priežastis

Liofilizacija įgalina 100% išsaugoti visas produkto maistingąsias medžiagas. Tokios galimybės nesuteikia joks kitas džiovinimo būdas. Džiovinant įprastu būdu vitamino C produkte lieka tik apie 40%, o liofilizuojant – 100%. Be to, tinkamai laikant liofilizuotus produktus, jų maistines ir skonio savybes galima išsaugoti labai ilgai – net iki 20 metų. Liofilizacija visiškai nekeičia džiovinamų produktų formos. Pavyzdžiui, jei moliūgą supjaustytume kubeliais, šiuos gabalėlius liofilizavus jų pločio, ilgio parametrai nepasikeistų. Naudojant kitus džiovinimo būdus, vanduo išgaruoja, todėl vaisiai, uogos susitraukia, kinta jų matmenys. Liofilizuojant nepakinta produkto išvaizda, skonis, kvapas. Liofilizuotus produktus patogu transportuoti: nereikia serbentaispecialaus temperatūrinio režimo. Jie mažai sveria, užima nedaug vietos, išlaiko savo formą. Liofilizuotų produktų galiojimo laikas iki 2 ir daugiau metų ilgesnis nei įprasta konkrečiam produktui. Liofilizuotoms gėrybėms nereikalingas specialus laikymo režimas: liofilizuotus maisto produktus galima laikyti kambario temperatūroje (jie negenda dėl ypač mažo vandens kiekio produktuose. Liofilizuoti produktai lengvai rehidruojami (atstatomas vandens kiekis).

Įdomūs faktai apie liofilizavimą

Kavos perdirbimas – didžiausia ir seniausia liofilizacijos pramonės šaka. Liofilizuojant 3000 kilogramų braškių šios virsta į 300 kilogramų uogų. Liofilizacijos metodu labai dažnai džiovinamos gėlės. Po liofilizacijos gėlės idealiai išlaiko pradinę spalvą ir formą. Dažniausiai šalčiu džiovinami rožių žiedlapiai, plačiai naudojami vestuvėse, viešbučių kambarių, vonių, lovų puošyboje, įvairioms pramogoms. . Liofilizacija naudojama retiems muziejiniams pavyzdžiams, kuriuos gali pažeisti vanduo – išsaugoti, kaip patikimas konservavimo būdas. Liofilizuojamos knygos, reti dokumentai, meno dirbiniai, reti archeologiniai ir geologiniai radiniai. Kaip vyksta liofilizacijos procesas pamatysite Kauno technologijos universiteto parengtoje video medžiagoje.